Co musisz wiedzieć przez udaniem się osobiście do placówki ZUS, aby złożyć wniosek o przyznanie emerytury?
(Ten wariat opiera się tylko i wyłącznie na osobistym stawieniu się we wszystkich placówkach urzędowych. Istnieje możliwość pozyskania dokumentacji, o której mowa poniżej przez Internet, ale o tym w kolejnym artykule).
W tym artykule zajmiemy się przydatkiem, gdy osobiście pojawiasz się w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych.
Jakie dokumenty powinieneś/powinnaś ze sobą zabrać?
Jakie formularze należy wypełnić?
Zapraszam do zapoznania się z treścią poniżej i zachęcam do ściągnięcia: LISTA DOKUMENTÓW POTRZEBNYCH DO ZUS.
Aby przejść na emeryturę w Polsce, w wariancie tradycyjnym należy spełnić dwa warunki:
• Mieć ukończone 60 lat (w przypadku kobiet) i 65 lat (w przypadku mężczyzn)
• Posiadać dokumentacje, która udowodni staż pracy. U kobiet 20 lat a u mężczyzn 25 lat. (przy czym liczą się tu przepracowane dni, a okres, w którym przyszły świadczeniobiorca był ubezpieczony w ZUS).
Kiedy najlepiej przejść na emeryturę?
Składa się na to wiele czynników. Jeśli chodzi o dzień miesiąca, najlepszym rozwiązaniem będą ostatnie dni, gdyż pracodawca wypłaci nam za ten okres wynagrodzenie. Natomiast jeśli chodzi o konkretny miesiąc, należy podjeść do sprawy indywidualnie. Dlatego najlepiej kilka miesięcy przed zakończeniem pracy lub prawdopodobnym terminem udać się do placówki i zasięgnąć opinii u doradcy emerytalnego ZUS.
Jeśli chodzi o wybór placówki, wejdź na stronę: ZNAJDŹ SWÓJ ZUS wpisz swój kod pocztowy i zobacz, pod który adres masz się zgłosić.
Jakich dokumentów będziesz potrzebować, gdy pojawisz się w placówce Zakładu Ubezpieczeń Społecznych osobiście.
• Dokument potwierdzający tożsamość: dowód osobisty lub paszport
• Wniosek o emeryturę-dostępny jest w placówkach ZUS lub na stronie internetowej WNIOSEK EMP. To prosty formularz, w którym musisz uzupełnić swoje dane osobowe, numer konta, na które ma być wypłacana emerytura, a także wybrać opcję najlepszą dla ciebie podczas wyliczenia świadczenia (może zrobić to za Ciebie ZUS, lub możesz wskazać okres, za który chcesz mieć przeliczona emeryturę)
• WNIOSEK ERP-6 Informacje o okresach składkowych i nieskładkowych.
To dokument przypominający twoje CV, czyli życiorys zawodowy. Musisz wyszczególnić w nim każda przebytą prace w każdym zakładzie pracy. A także okresy, kiedy z jakiegoś powodu nie wykonywałeś pracy zawodowej w tradycyjnym znaczeniu (okresy bezrobocia, urlopów wychowawczych, okres pobierania zasiłków chorobowych, opiekuńczych i z tytułu niezdolności do pracy udokumentowanych w ZUS, okresy nauki w szkole wyższej)
• Dodatkowe dokumenty potwierdzające to, co wyszczególnione zostało we wniosku ERP-6:
— świadectwa pracy, zaświadczenie płatnika składek lub innego właściwego organu (Jeśli pobierałeś świadczenie z Urzędu pracy będziesz potrzebować dokumentu potwierdzającego wydanego przez Powiatowy Urząd pracy WZÓR WNIOSKU)
— legitymacja ubezpieczeniowa,
— legitymacja służbowa, umowa o pracę, wpis w dowodzie osobistym starego typu, pisma od zakładu pracy, np. o powołaniu, zmianie angażu, o ile na ich podstawie można ustalić okres zatrudnienia,
— uwierzytelnione kopie dokumentów, ich odpisy lub zaświadczenia wystawione przez archiwum lub inną jednostkę, która przechowuje dokumentację z nieistniejących zakładów pracy,
— zaświadczenie szkoły wyższej potwierdzające okres nauki i programowy tok jej trwania,
— książeczka wojskowa lub zaświadczenie Wojskowej Komendy Uzupełnień o okresie czynnej służby wojskowej,
— odpis aktu urodzenia dziecka.
— dokumenty potwierdzające okresy prowadzenia gospodarstwa rolnego przypadające przed 1 lipca 1977 r. oraz okresy pracy w gospodarstwie rolnym przypadające przed 1 stycznia 1983 r. możesz udowodnić zeznaniami co najmniej dwóch świadków oraz dodatkowo zaświadczeniem urzędu gminy potwierdzającym istnienie gospodarstwa rolnego. Na potwierdzenie okresów ubezpieczenia społecznego rolników przedłóż zaświadczenie Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.
— zeznania świadków (najlepiej byłych współpracowników, jeśli nie jesteś w stanie przedłożyć dokumentów).
• Dokumenty potwierdzające okresy nieskładkowe-takie jak zaświadczenia o przebytym urlopie macierzyńskim, wychowawczym, wojskowej służbie zawodowej czy dokumenty dotyczące pobierania zasiłku chorobowego.
• Informacja o dochodach-wykazująca wysokość wynagrodzeń, niezbędna do ustalenia podstawy wymiaru emerytury. (należy wypełnić wniosek w urzędzie skarbowym WNIOSEK DO URZĘDU SKARBOWEGO – PRZYKŁAD
• Zaświadczenie o ukończeniu studiów wyższych-jeśli ma to zastosowanie, ponieważ może to zwiększyć naliczony staż pracy (Niektóre uczelnie mają własne wzory wniosków. Zapytaj w sekretariacie uczelni, czy ma wzór wniosku. Jeśli uczelnia nie ma takiego wzoru, napisz go samodzielnie. Pamiętaj, żeby we wniosku podać: imię, nazwisko, miejsce zamieszkania, dane osoby, do której składasz wniosek, adres uczelni, z jakiego powodu ubiegasz się o zaświadczenie).
• Dokumenty specjalne-dla osób ubiegających się o emeryturę wcześniejszą z tytułu pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze.
Decyzja w sprawie emerytury powinna być wydana w ciągu 30 dni od wyjaśnienia ostatniej okoliczności niezbędnej do wydania tej decyzji.
UWAGA: ZUS może zwrócić się do Ciebie o uzupełnienie wniosku lub dostarczenie dodatkowych dokumentów, jeżeli we wniosku nie zostały zawarte dane niezbędne do jego rozpatrzenia, albo nie zostały dołączone dokumenty niezbędne do jego rozpatrzenia.
Źródła: Strona internetowa ZUS, Urzędu Skarbowego, GOV.pl, Urzędu Pracy,