Jesteś już na emeryturze, ale chcesz nadal pracować?
Często słyszy się głosy, że nie można za dużo zarabiać będąc na emeryturze, że najlepiej nie wykazywać dodatkowego dochodu, bo ZUS obetnie świadczenie w momencie przekroczenia konkretnej kwoty comiesięcznej pensji.
Ale czy to na pewno zgodne z prawdą?
W tym artykule wytłumaczymy Ci, na jakich zasadach możesz pracować, nadal pobierając świadczenia ZUS, a dodatkowo powiększać kwotę swojej przyszłej emerytury.
Jeżeli jesteś kobietą po 60-tym roku życia lub mężczyzną po 65-tym roku życia, możesz pracować bez żadnych ograniczeń.
Dla ZUS w tym przypadku nie liczy się, jaki masz dodatkowy comiesięczny dochód. Zgodnie z ustawą z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, nie ma żadnych przeciwwskazań do pracy po ukończeniu powszechnego wieku emerytalnego, ZUS także nie może zawiesić wypłacania świadczenia emerytalnego.
WAŻNA INFORMACJA:
Jeżeli wiąże cię z pracodawcą umowa i odprowadzane są z tytułu tej umowy składki do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, masz prawo ubiegać się o przeliczenie twojego emerytalnego świadczenia, gdy skończysz swoją karierę zawodową.
Gdy podejmujesz pracę po przejściu na emeryturę, warto wynegocjować umowę, w której pracodawca będzie opłacać składkę. Oprócz comiesięcznej pensji, w przyszłości kwota twojego comiesięcznego świadczenia także wzrośnie.
Wypełnij wniosek ERPO(otwórz wniosek), jeżeli starasz się o ponowne obliczenie świadczenia emerytalno-rentowego.
Natomiast gdy pobierasz świadczenie i nie jesteś w powszechnym wieku emerytalnym, musisz uważać na kwotę zarobków. Gdy przekroczysz pewien próg dochodu, ZUS zmniejszy lub zawiesi całkowicie wypłacanie świadczeń.
Jeżeli jesteś związany z pracodawcą umową o prace, umową zlecenie, umową o dzieło, czyli kontraktem, z którego pracodawca rozlicza się do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, nie możesz przekroczyć kwoty wynagrodzenia:
– przekroczenie 70 procent średniej miesięcznego wynagrodzenia skutkuje zmniejszeniem wypłacanego świadczenia emerytalnego.
Nie możesz przekroczyć kwoty 5626,90 (dane na okres od 1 września 2024 do 30 listopada 2024)
– przekroczenie 130 procent średniego miesięcznego wynagrodzenia skutkuje zawieszeniem wypłacenia świadczenia emerytalnego.
Nie możesz przekroczyć kwoty 10450,00 (dane na okres od 1 września 2024 do 30 listopada 2024)
WAŻNA INFORMACJA:
Każda osoba pobierająca świadczenie emerytalne, może decydować czy ma być rozliczana z miesiąca na miesiąc, czy w systemie rocznym. Jeśli nie zgłosisz chęci konkretnego sposobu, ZUS wybierze dla ciebie najkorzystniejszy wariant.
Przykład:
Świadczeniobiorca w jednym miesiącu przekroczył próg 70% lub 130%, ale w innych miesiącach już tego nie robił, wiec ZUS rozliczy go w systemie rocznym, co będzie skutkowało wypłacaniem stałej emerytury, bez zmniejszania lub zawieszenia świadczenia.